To že dnešní mládež stále více ztrácí kontakt s přírodou, je všeobecně známý fakt. Naštěstí spousta organizací projevuje snahu to změnit. Mezi ně mohu zařadit i Turistický oddíl mládeže Zálesáci Svitavy, jenž pořádá pro děti a mládež spoustu akcí, zaměřených na osvětu a úctu k přírodě. Poslední akcí tohoto charakteru byl ornitologický víkend na Brlence ve dnech 5. – 7. 3. 2010, jehož součástí bylo i mapování sov v severní části Javornického hřebene.
Jelikož vyhoukávání sov je poměrně časově náročné, jsou podobné akce velmi významné pro monitoring. Neornitologická veřejnost a především děti o životě sov a jejich mapování ví poměrně málo, a přitom je pro ně toto téma velmi zajímavé. Neposledním významem těchto akcí je i to, že cesta nočním lesem, spojená s vyhoukáváním sov, je pro děti školního věku značným dobrodružstvím.
Tato akce proběhla již čtvrtým rokem, a to po několikaleté odmlce (předchozí akce byly v letech 2000, 2001 a 2004). Vždy se akce konala na přelomu února a března.
Informace o záznamech sovích hlasů jsem se snažil najít z oddílových kronik a deníků, bohužel zaznamenány byly pouze druhy sov, nikoli přesné počty jedinců.
2000 – puštík obecný (Strix aluco), sýc rousný (Aegolius funereus), kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) a podezření bylo i na výra velkého (Bubo bubo)
2001-sýc rousný (Aegolius funereus)
2004-záznamy neobjeveny
Po stránce monitoringu nebyl letošní rok úspěšný. Nepřálo nám počasí a kvůli příliš nízkému věku dětských účastníků jsme museli zvolit poměrně krátkou mapovací trasu. Z těchto důvodů bohužel žádný druh zjištěn nebyl.
Přesto tvrdím, že tato akce proběhla úspěšně, neboť dětští účastníci byli nadšení informacemi o sovím životě i vyhoukáváním samotným. Doufám, že alespoň některý z účastníků této akce jednou obohatí řady ornitologů. I já sám jsem se jí účastnil jako malý chlapec v letech 2000 a 2001 a vím, že zrovna ony ve mně probudily lásku k ptactvu a k tomuto tajemnému ptačímu řádu sov obzvláště.
Petr Zobač