Na začátku 70. let 20. století hnízdilo na jihu okresu Náchod celkem osm párů čápa bílého (Ciconia ciconia) – čtyři páry na březích přehrady Rozkoš, tři páry v Dolním Pometují a pár v Rasoškách. Později byla nová hnízdiště založena a obsazena na dalších 10 místech – čtyři v Dolním Pometují, dvě v blízkosti Rozkoše a čtyři na jiných místech. V několika posledních letech jsou ne zcela pravidelně vyváděna mláďata už jen z dvou hnízd v Dolním Pometují, z jednoho hnízda na břehu Rozkoše a dvou hnízd na jiných místech jižní poloviny okresu Náchod (bližší viz Diviš, T., 2011: Čáp bílý v Dolním Pometují – historie a současnost).
V jižní části okresu Náchod jsem se připojil k monitoringu a kroužkování čápa bílého už v roce 1972. V „čapí“ skupině, vedené tehdy kroužkovatelem panem Stanislavem Horákem z Náchoda, pracovali mí vrstevníci Josef Foret a Jiří Hejduk z České Skalice. Zejména Josef F. byl terénním „ohařem“ k neutahání a výborným hledačem ptačích hnízd. Od roku 1977 jsem se stal držitelem kroužkovacího oprávnění a mladé čápy na jihonáchodských hnízdištích jsem začal značit mně přidělenými kroužky.
Až na nepatrné výjimky žije dnes u nás čáp bílý synantropně, uvnitř lidských sídel. Zcela nezbytnou specifikou jeho monitoringu a kroužkování je tedy navázání a udržování dobrých až přátelských vztahů s majiteli pozemků, hnízdních stromů a staveb a zcela samozřejmě pak také povinnost údržby hnízd nebo výstavby náhradních hnízdních podložek za zřícená nebo zřícením ohrožená hnízda. Sběr dat v hnízdech a kroužkování mláďat je pak možno považovat za jakousi odměnu za předchozí péči a práci.
Monitoring, údržba hnízd a kroužkování čapích mláďat jsou spojeny s úkony náročnými na fyzickou zdatnost a obratnost a nelze je tedy vykonávat při poklesu výkonnosti v důsledku nemoci nebo pokročilého věku. Předat správu čapích hnízdišť mladšímu kolegovi je lépe o trochu dříve než by bylo nezbytně nutné, než o okamžik později, než je zdrávo. Mám to štěstí, že se čápu bílému v jiných částech regionu intenzivně věnuje výtečný znalec ptáků a zdatný terénní ornitolog Petr Kafka z Červeného Kostelce, a tak jsme společně s mou manželkou Janou a vnukem Matyášem v pátek 3.7.2015 obsazená hnízda navštívili za účelem jejich fyzického předání novému správci, který také hned 4 mláďata ve Slavětíně nad Metují a 3 mláďata ve Veselici okroužkoval. K předaným hnízdištím je třeba doplnit ještě letos neúspěšné hnízdo v Provodově, nedostupné hnízdo na ocelovém komíně v Jaroměři – Cihelnách a pro havarijní stav komína nepřístupné hnízdo v Heřmanicích. Součástí předávek bylo také moje oznámení obecním úřadům, kterým patří pozemky a objekty s hnízdy ve Slavětíně a ve Veselici a privátnímu vlastníkovi pozemku a hnízdní podložky v Provodově.
Počínaje výše uvedeným datem je tedy novým správcem hnízdišť, údržbářem hnízd a kroužkovatelem čápa bílého v jižní části okresu Náchod Mgr. Petr Kafka. Ostatní kolegy ornitology a kroužkovatele prosím, aby změnu s respektem vzali na vědomí a svůj případný kontaktní zájem o výše zmíněná i ve spravované oblasti případně nově vzniklá hnízdiště s panem Kafkou dopředu konzultovali.
Tomáš Diviš