Babice, Třesický rybník – Loni touto dobou vás Honza Bartoníček seznámil s výsledky prvního odchytu ptáků na do té doby v tomto směru zcela neprobádané lokalitě Třesický rybník u Chlumce nad Cidlinou. Loňským červencovým odchytem jsme si chtěli ověřit smysluplnost dlouhodobě zaměřených odchytových projektů na této lokalitě. Proto tedy nazývejme letošní odchyt za skutečně první ročník – s již konkrétními výzkumnými cíly.
Rádi bychom zmapovali druhové složení a početnost rákosinných druhů ptáků (které je vzhledem k rozsáhlosti zdejších litorálních porostů jinou metodou prakticky nezjistitelné) a sledovali kondici a meziroční změny jejich populací. K tomu výraznou měrou napomáhají i zkrácené odchytové termíny mimo červenec. Vlastní odchyt probíhal od 17. do 23. července 2009 v jedné linii, která byla vedena od začátku rákosového porostu až k volné hladině (na tomto místě se sluší poděkovat místnímu mysliveckému sdružení Čírka, které vysekalo průsek v rákosí a ušetřilo nám tak mnoho namáhavé práce!). Celkem bylo nataženo 114 metrů sítí. Komplikací bylo nestálé počasí s mnoha dešťovými přeháňkami a silným větrem.Oproti loňskému roku jsme zaznamenali některé změny: letos nebyl odchycen žádný ledňáček říční (Alcedo atthis), což může souviset s početností populace v regionu po dlouhé zimě. Na Třesickém rybníku pravděpodobně hnízdil pouze jediný pár (v roce 2008 min. tři páry). Stejně tak může mít vliv na druhové složení i nové umístění odchytové linie. Dalším překvapením jsou pouze dva odchycení rákosníci velcí (Acrocephalus arundinaceus), z nichž jeden byla samice ještě s hnízdní nažinou. Druhý rákosník byl mladý pták a hnízdění jednoho páru je tak prokázané. Situace rákosníka velkého je tento rok na Třesickém rybníku takřka kritická. Lze jen doufat, že se jedná pouze o krátkodobou oscilaci místní populace a nikoli o dlouhodobý trend!
Zcela jiná je situace u sýkořice vousaté (Panurus biarmicus), kterých bylo odchyceno celkem 59 ptáků, z čehož bylo 39 nově okroužkovaných, 20 retrapů (loňský a letošní rok – dubnové a červnové termíny i cizí kroužky). Za letošní rok (včetně odchytů v dubnu a červnu) tak bylo odchyceno celkem 72 sýkořic z nichž 63 bylo nově okroužkovaných!
Rovněž se podařilo prokázat hnízdění slavíka modráčka (Luscinia svecica cyanecula), odchyceni byli tři adultní ptáci (2M a 1F), a jeden mladý jedinec.
Celkem bylo během této odchytové akce nově okroužkováno 287 ptáků.
Na letošní odchyt se přijeli alespoň krátce podívat i kolegové Jirka Zajíc, Zbyněk Smolík a Vláďa Šoltys a stejně tak i laická veřejnost, včetně návštěvnice Diany Vasquez až z daleké Kolumbie.
Během vlastního odchytu jsme navíc zkontrolovali nedaleké hnízdo motáků lužních (Circus pygargus), odchyt nám zpříjemňoval ostříž lesní (Falco subbuteo), který nám téměř každý den ukazoval své techniky lovu špačků obecných (Sturnus vulgaris), kterých zde nocuje kolem třiceti tisíc. Mezi další pozorované zajímavé druhy patřili rybáci obecní (Sterna hirundo), jestřáb lesní (Accipiter gentilis), jespáci bojovní (Philomachus pugnax), kvakoši noční (Nycticorax nycticorax), pozoruhodné bylo i pozorování Diany a našeho kamaráda Romana, kteří viděli volavku bílou (Egretta alba) s celým tmavým zobákem a červenýma nohama. Podle Michala Pakandla (web ČSO) by se mohlo jednat o poddruh Egretta alba modesta, který žije v jihovýchodní Asii a v Austrálii. Dle Petra Hůlky (web ČSO 2007) se však spíše jedná o barevné variace svatebního šatu poddruhu alba.
Přímo v odchytovém průseku byl pozorován Zbyňkem Smolíkem i jeden exemplář chřástala kropenatého (Porzana porzana). Záměr rozšířit cílové druhy během odchytu o krátkokřídlé tak v budoucnu může přinést zajímavé poznatky.
Poděkování patří všem, kteří se letošní odchytové akce zúčastnili a zejména Honzovi Bartoníčkovi, který má na realizaci akce lví podíl.
Lukáš Kadava
{mxc}