Členové Východočeské pobočky jsou zapojeni do většiny aktivit pořádaných pod záštitou České společnosti ornitologické. Mezi ně například patří:
VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU – ranní vycházka určená pro veřejnost, spojená s poslechem a determinací ptačího zpěvu, s ukázkou kroužkování i tematikou ochrany ptactva. Koná se začátkem května na řadě míst východních Čech a jejich seznam je vždy uveden v aktuálním seznamu akcí.
PTAČÍ FESTIVAL – společné pozorování tahu ptáků, ukázka odchytu a kroužkování, beseda o problematice ochrany ptáků. Střídavě se pořádá jeho evropská nebo světová obdoba začátkem října na celém území východních Čech.
Mnozí naši členové jsou zapojeni do různých výzkumných projektů a účastní se pravidelných monitoringů. Lze zmínit například práci při monitoringu hnízdišť obou druhů čápů, předmětných druhů v ptačích oblastech soustavy Natura 2000, druhů přílohy I Směrnice o ptácích EU nebo činnost ve specializovaných skupinách (dravci a sovy, brodiví, chřástal polní, sýček ob., bahňáci aj.).
JEDNOTNÝ PROGRAM SČÍTÁNÍ PTÁKŮ
Koordinátor: Jiří Reif, Zdeněk Vermouzek
Jednotný program sčítání ptáků v ČR (JPSP) je hlavním nástrojem sloužícím ke zjišťování dlouhodobých změn početnosti většiny našich ptačích druhů. Je založen na činnosti dobrovolných spolupracovníků, kteří každý rok na stejných lokalitách sčítají ptáky standardní metodikou. Jedním z nejdůležitějších požadavků, jaké jsou na spolupracovníky kladeny, je opakování sčítání na stejných bodech a lokalitách i v dalších letech. JPSP na našem území probíhá nepřetržitě od roku 1981. Během této doby poskytla data posbíraná terénními spolupracovníky podklady pro množství publikací týkajících změn početnosti ptáků v ČR.
MEZINÁRODNÍ SČÍTÁNÍ VODNÍCH PTÁKŮ (IWC)
Koordinátor: Petr Musil, Zuzana Musilová (http://www.waterbirdmonitoring.cz/)
Mezinárodní sčítání vodních ptáků (International Waterbirds Census – IWC) probíhá v České republice již od roku 1967. Sčítání je na mezinárodní úrovni koordinováno Wetlands International. V České republice koordinuje toto sčítání Katedra zoologie Přírodovědecké fakulty University Karlovy v Praze. Členové Východočeské pobočky ČSO patří v IWC v naší republice k nejaktivnějším. Přesto stále na území východních Čech zůstává řada lokalit, které nikdo nesleduje a stále čekají na někoho, kdo by se jich ujal.
ČÁPI VÝCHODNÍCH ČECH
Koordinátor: Josef Vrána
Skupina ornigologů zaměřená na dlouhodobé sledování a ochranu obou druhů čápů, monitoring hnízdění, zjišťování hnízdní úspěšnosti, budování umělých hnízdních podložek, opravy a úpravy hnízd, kroužkování mláďat, záchranu handicapovaných mláďat, odečítání dospělých kroužkovanců, sběr údajů o potravě apod. Členové zajišťují také propagaci čápů a ostatních brodivých a jejich ochrany, články v tisku, relace v rozhlase a televizi a propagaci čápů z regionu východních Čech na webových stránkách www.capiweb.cz.
SKUPINA PRO VÝZKUM A OCHRANU KAVKY OBECNÉ
Koordinátorka: Světlana Vránová
Hlavními cíly skupiny jsou ochrana druhu – formou praktické ochrany (rozšiřování a podpora hnízdních příležitostí), osvětová činnost, jednání s úřady a vlastníky nemovitostí. Výzkum – mapování a evidence hnízdišť, sledování nocovišť, cílená foto a videodokumentace, kroužkování a barevné značení kavek. Více info v samostatném odkaze.
Koordinátoři: Jiří Pykal a Jiří Šebestian