21. ročník letní odchytové akce u Žehuňského rybníka

20100824e

Portrét chyceného orlovce říčního. Foto – Lubor Urbánek.

Žehuň – podobně jako na nedalekém rybníku Zrcadlo, i odchyty na Žehuňském rybníku v letošním roce silně zkomplikovalo nevyzpytatelné počasí. Původně plánovaný začátek již 21. letní odchytové akce musel být nakonec poprvé kvůli silnému a trvalému dešti posunut z neděle 8. srpna na pondělí 9. srpna. V pátek večer a v noci na sobotu pak přešlo nad Žehuňským rybníkem pásmo silných bouřek, které spolu s dalším vydatným deštěm znemožnilo tradiční závěrečné chytání během sobotního dopoledne. Celkově tak byl odchyt zkrácen o více než 1,5 dne.  Navíc hladina rybníka po deštích výrazně stoupla a dosáhla absolutně nejvyššího stavu ze všech 21 letních odchytových akcí. Z tohoto důvodu jsme museli na třech odchytových stanovištích mírně upravit délku natažených sítí. I tak však část sítí v rákosinách bylo možné po větší část pobytu kontrolovat jen v rybářských kalhotách (v tzv. „prsačkách“).

20100824j

I přes nepříznivé podmínky byl letní odchyt na Žehuňském rybníce poměrně úspěšný. Jakub Hlaváček při kontrole sítí. Foto – Lubor Urbánek

Nakonec se po těchto nečekaných komplikacích podařilo chytit 38 druhů ptáků v počtu 907 ex. (878 ex. nově okroužkováno a jen 29 ex. chyceno již s kroužky). Tento počet lze považovat za poměrně úspěšný i s ohledem na fakt, že kvůli vysokému stavu vody a blízkému nocovišti špačků jsme zcela upustili od odchytu nocujících vlaštovek obecných (Hirundo rustica) a břehulí říčních (Riparia riparia).

20100824h

Největší senzací letošního letního odchytu byl chycený mladý orlovec říční. Foto – Miroslav Jelínek.

Nejvíce se chytilo, podobně jako v minulých letech, rákosníků obecných (Acrocephalus scirpaceus) – 354 ex. a rákosníků proužkovaných (Acrocephalus schoenobaenus) – 129 ex. Velmi potěšitelné jsou rekordní počty chycených rákosníků velkých (Acrocephalus arundinaceus) – 37 ex. a cvrčilek slavíkových (Locustella luscinioides) – 35 ex. Ze zajímavějších druhů, mimo tradiční konipasy luční (Motacilla flava) a slavíky modráčky (Luscinia svecica), se podařilo chytit např. pisíka obecného (Actitis hypoleucos), bramborníčka černohlavého (Saxicola rubeola) a teprve podruhé v historii letních odchytů i slavíka tmavého (Luscinia luscinia). Po dlouhé zimě a nepříliš příznivé hnízdní sezóně mezi chycenými ptáky zcela chyběla sýkořice vousatá (Panurus biarmicus). Velmi vysoký stav vody zřejmě ovlivnil nulové počty chycených bukáčků malých (Ixobrychus minutus) a chřástalů – v sítích uvízl jen jediný chřástal vodní (Rallus aquaticus). Ani podmínky pro odchyt dravců nebyly vzhledem k okolním polním kulturám příliš příznivé. Chytil se jen mladý moták pochop (Circus aeruginosus). Vůbec největším překvapením letošní akce se však stal chycený orlovec říční (Pandion haliaetus), který po několika dnech nečekaně a velmi agresivně zaútočil na vycpaného výra. Celkový přehled počtů všech odchycených druhů ptáků je uveden na stránkách Ptačí oblasti Žehuňský rybník – obora Kněžičky zde.

20100824k

Společné foto účastníků letošní odchytové akce při práci i odpočinku, zleva do prava Lubor Urbánek, Miroslav Jelínek, Jiří Vyskočil, Jakub Hlaváček. Foto – Ladislav Jasso

Těžko vysvětlitelný je velmi nízký počet kontrolních odchytů okroužkovaných ptáků – jen 29 ex. Může to naznačovat, že větší část místní populace již odlétla. Naproti tomu však v těchto kontrolních odchytech jsou zastoupeni téměř výhradně jedinci kroužkovaní na Žehuňském rybníku v letošním roce během projektu CES či při odchytech v minulých letech. Oproti minulým rokům nebyl chycen žádný pták se zahraničním kroužkem.

Delší pobyt na lokalitě po více dnů přináší samozřejmě tradičně i řadu zajímavých pozorování. Ze zajímavějších druhů byl pozorován např. bukáček malý (Ixobrychus minutus), volavka bílá (Egretta alba), ostralka štíhlá (Anas acuta), orlovec říční (Pandion haliaetus), orel mořský (Haliaeetus albicilla), sokol stěhovavý (Falco peregrinus), včelojed lesní (Pernis apivorus), chřástal kropenatý (Porzana porzana), chřástal malý (Porzana parva), bekasina větší (Gallinago media), koliha velká (Numenius arquata), vodouš šedý (Tringa nebularia), vodouš tmavý (Tringa erythropus), vodouš bahenní (Tringa glereola), vodouš kropenatý (Tringa ochropus) či racek středomořský (Larus michahellis).

20100824n

Teprve podruhé během letních odchytových akcí se podařilo chytit u Žehuňského rybníka slavíka tmavého. Foto – Miroslav Jelínek

Závěrem je nutné poděkovat především Jakubovi Hlaváčkovi za vydatnou pomoc při kontrolách odchytových stanovišť a za morální podporu Láďovi Jassovi, který se na rozdíl od většiny ohlášených návštěv nedal odradit počasím a strávil s námi několik pěkných dnů.

Miroslav Jelínek

20100824l

Ještě zkontrolovat kroužek a rákosník může být vypuštěn. Foto – Miroslav Jelínek.

 

20100824m

Mladý bramborníček černohlavý. Foto – Miroslav Jelínek

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Post Navigation