Východočeská pobočka České společnosti ornitologické

Měsíc: Únor 2012

Ochrana Rozkoše je konečně alespoň částečně zajištěna

20120301a

Pohled na chráněnou plochu z ptačí perspektivy (Domkovská zátoka je ta dole). Foto – Jaroslav Vaněk.

Česká Skalice, Rozkoš – Jak již výbor naší pobočky informoval ve Zpravodaji VČP ČSO, vyvinul v loňském roce nemalé úsilí, směřující k zajištění, respektive prodloužení územní ochrany jihovýchodní části vodní nádrže Rozkoš. Tato aktivita přinesla dílčí úspěch, a to v podobě registrace významného krajinného prvku (VKP). Pro úplnost a vzájemnou informovanost níže krátce rekapitulujeme průběh celého dění.

Celý článek »

Albatrosi pomáhají rybám při čištění

20120223aZajimave pozorovani, ktere odhalilo neobvykle symbioticke vztahy mezi rybami a ptaky se v cervenci roku 2010 podarilo skupine japonskych vyzkumniku. V zapadni casti severniho Ticheho oceanu, asi 200 km od pobrezi Aomori (Japonsko), pozorovali a vyfotografovali mesicniky svitive (Mola mola), kteri pluli u same hladiny more. Samotne pozorovani techto ryb je vzacne. Vedci ale zjistili, ze mesicnici aktivne pluji za albatrosy, odpocivajicimi na vode. Brzy se ukazalo, ze takove chovani je prospesne jak pro ryby, tak pro ptaky.

Podle vyzkumniku bylo pozorovano celkem 57 mladych mesicniku asi 40 cm dlouhych, kteri pluli tesne u hladiny a nedemonstrovali zadne obranne chovani. Na vsech byly pozorovani ektoparazite rodu Pennella sp., patrici mezi koryse (Crustascea), kteri jsou u techto ryb pomerne bezni. Albatrosi laysansti (Phoebastria immutabilis) a albatrosi cernonozi (Phoebastria nigripes), odpocivajici na hladine more, zacali cistit ryby od ektoparazitu. Nejprve zacalo nekolik albatrosu mesicniky postuchovat, ti ovsem reagovali velmi klidne.  Jednoho albatrosa se podarilo vyfotografovat, jak z ryby vytahuje parazity a pojida je. Kdyz prvni albatros zacal pojidat parazity z jedne ryby, rychle se k nemu pridali dalsi. Nekteri mesicnici se dokonce zacali otacet a priplouvali k ptakum velmi blizko, jako by jim sve parazity nabizeli. Albatrosi se pak zacali ektoparazity krmit.

Mesicnici byli u hladiny pozorovani uz drive, ale vyznam tohoto chovani nebyl nikdy uspokojive vysvetlen. Jedna z hypotez tvrdi, ze tak jednaji kvuli ohrati sveho tela po dlouhem patrani po potrave ve velkych hloubkach. Novy objev vsak ukazuje, ze se muze jednat o hygienicke duvody.

Podobne chovani bylo jiz drive pozorovano mezi mesicniky a malymi rybkami. Toto je prvni pozorovani a prima dokumentace symbiotickeho vztahu mezi albatrosy a mesicniky.

Mesicnik svitivy je nejtezsi kostnata ryba na svete, v dospelosti muze doahnout temer 4 metru a vazit i pres dve tuny.

Albatros laysansky – siroce rozsireny druh v severni casti Ticheho oceanu; jeho populace je odhadovana na vice nez dva miliony jedincu. Presto byl druh v seznamu Near Threatened by BirdLife International zarazen mezi „temer ohrozene“, protoze se jeho pocty v poslednich letech zacaly silne snizovat.

zdroj:

T. Abe, K. Sekiguchi, H. Onishi, K. Muramatsu, T. Kamito: Observations on a school of ocean sunfish and evidence for a symbiotic cleaning association with albatrosses, Mar Biol., DOI 10.1007/s00227-011-1873-6, viz zde a zde

(preklad L.P., S.V.)

20120223b20120223c20120223d

Ptactvo Kanady II. část : Britská Kolumbie

Sojka Stellerova (Cyanocitta stelleri). Foto: V. Šoltys

Můj kanadský souputník Honza má starostlivou manželku. Každý večer jí odesílá sms zprávu, že je vše v pořádku a na jakém místě se chystáme přenocovat, aby si mohla zde v Čechach na Googlu najít, kde se přesně nacházíme. Minuli jsme mnoho překrásných zákoutí u řeky, s vyhlídkou na hory, nad vodopádem. Žádné z míst ale není pro naše nocování dost dobré. Po 600 kilometrech ujetých dnešního odpoledne, stále nemáme signál mobilní sítě.

Celý článek »

Ohlédnutí za podzimem 2011 na přehradě Rozkoš

20120217a

Husice liščí patří v posledních letech k pravidelným návštěvníkům Rozkoše. Foto J. Vaněk

Jak jsem již uvedl ve svém  příspěvku o jaru 2011 na přehradě Rozkoš , tak i nyní musím zopakovat, že termín, kterým označujeme kalendářní roční období se nekryje s termínem, kterým označujeme podzimní tah ptactva. Podzimní  tah řady druhů začíná již v průběhu července,, tedy v období vrcholného léta. Pro tento případ se tedy lépe hodí termín pohnízdní migrace. Do tohoto ohlédnutí za podzimem  jsem přidal i úsek zimy do konce roku 2011, neboť  mírné počasí v tomto období k tomu přímo vybízí.

Celý článek »

Vyhodnocení hnízdní podpory dutinových dravců a sov na území CHKO Orlické hory za r. 2011 – 6. Další druhy 1.

20120213a

Brhlík lesní spolehlivě zazdí i velký otvor pro sovy. Foto – Miroslav Dusík.

Velké hnízdní budky i polobudky pro sovy a dutinové dravce (poštolky) zdaleka neslouží pouze těmto druhům. Jsou využívány dalšími druhy ptáků, některými savci i řadou bezobratlých živočichů, kteří v nich nalézají potřebné podmínky pro rozmnožování nebo jako přechodné útočiště před nepřízní počasí a k odpočinku. Stejně jako u cílových druhů,  pro které byly instalovány, lze vyčíst z jejich samotné přítomnosti, početnosti i průběhu vývoje řadu informací o aktuálním stavu okolního prostředí.

Celý článek »

Proč publikovat (nejen) v časopise Panurus

panurus_2010Prave vyslo jubilejni dvacate cislo ornitologickeho casopisu Panurus. Tento casopis zacal vychazet v roce 1989, kdy nahradil jiz od roku 1980 vychazejici Sbornik Vychodoceske pobocky Ceske spolecnosti ornitologicke. Pravidelne vydavani odborneho ornitologickeho casopisu ma tedy ve vychodnich Cechach jiz vice nez tricetiletou tradici. Panurus dlouhodobe uverejnuje rozmanite typy ornitologickych prispevku, od soustavnych faunistickych clanku z vybrane lokality ci o vybrane skupine ptaku, pres kratke popisy zajimaveho vzhledu ci chovani ptaku, az po strucne ornitologicke zajimavosti a dilci faunisticka pozorovani v samostatnych rubrikach. Kazdy ornitolog bez ohledu na sve zamereni ma tedy moznost vyuzit teto pestre nabidky k prezentovani svych vysledku.

Celý článek »

Výskyt zajímavých ptačích druhů na Svitavsku v roce 2011

20120208

Jarní zastávka potáplice severní (Gavia arctica) na Horním rybníku ve Svitavach. Foto: L. Novák

Svitavsko – Regionální oblast Svitavska je jedním z nejintenzivněji sledovaných území na rozhraní východních Čech a Moravy. Pozorování ptáků, mapování jejich výskytu a příležitostným odborným programům se tu věnuje hned několik aktivních kolegů. Četnosti návštěv vybraných lokalit pak odpovídá i zvýšený počet faunistických dat a v nich i zajímavých zjištění z průběhu celého roku.

Celý článek »

Za endemity na Kanárské ostrovy

20120202

Kanár divoký (Serinus canaria) v horské vesnici Vilaflor. Foto: L. Jasso

Při každém listování v atlasech ptáků Evropy a severní Afriky jsem se zastavil u nezvykle zbarveného ptáka – modré pěnkavy. Pěnkava kanárská (Fringilla teydea) žije pouze na dvou ostrovech Kanárského souostroví. Na Gran Canarii žijicí rasa F. t. polatzeki je dnes velmi vzácná (pouze 250 ex.) a je na pokraji vyhynutí. Na Tenerife žije nominátní F. t. teydea. Sameček je celý břidlicově modrý, jenom spodní ocasní krovky má bílé. Hnízdí pouze v horských lesích, tvořených endemickou borovicí kanárskou (Pinus canariensis) ve výšce 1 200 – 1 800 m n. m. Je stálá. Její populace je odhadnuta na 1 800 – 4 500 ptáků. Vzhledem k omezenému hnízdnímu aráalu (440 km2) patří k nejvzácnějším ptákům světa. A právě modrá pěnkava byla důvodem mého putování za endemity Kanárských ostrovů.

Celý článek »

© 2025 Východočeská pobočka ČSO

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑